20 May 2012

HEM Halk Eğitim Usta Öğretici Şartları

Halk Eğitim Usta Öğretici Olma Şartları


HEM Halk Eğitim Merkezinde Öğretmen ( Usta Öğretici ) Olma Şartları

Uzman Ve Usta Öğreticilerde Aranan Şartlar:

Uzmanlar:
Türk Vatandaşı Ve 18 Yaşından Küçük Olmamak (Yabancı Uyruklu Uzmanlar Bakanlar Kurulu Kararı İle Görevlendirilebilirler)

Kamu Haklarından Mahrum Bulunmamak. (Ağır Hapis Veya Altı Aydan Fazla Hapis Veyahut Affa Uğramış Olsalar Bile Zimmet, İhtilas, İrtikap, Rüşvet, Hırsızlık Dolandırıcılık, Sahtecilik, İnancı Kötüye Kullanma, Dolaylı İflas Gibi Yüz Kızartıcı Bir Fiilden Dolayı Hapis Cezasından Hükümlü Bulunmamak)

Askerlik Hizmetini Yapmış Yada Ertelenmiş Veya Yedek Sınıfa Geçirilmiş Olmak.

Görevini Yapmasına Engel Akıl Hastalığı Veya Vücut Sakatlığı Bulunmamak. (Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Mahsus Kurumlarda Bu Şart Aranmayabilir.)

Uzmanlık Alanıyla İlgili Bir Yüksek Okuldan Mezun Olmak.

Uzmanlık Alanında En Az 5 Yıl Başarılı Bir Şekilde Çalışmış Olmak.

Eğitim Ve Öğretim Görevini Başarı İle Yapabilmesini Sağlayacak Eğitim Formasyonu Kazandırmak Amacı İle Programı Milli Eğitim Bakanlığınca Hazırlanacak Bir Kursu Başarı İle Bitirmiş Olmaları, (Öğretmen Yetiştiren Bir Okulu Bitirmiş Veya Eğitim Kurumlarından En Az İki Yıl Öğretmenlik Yapmış Olanlar İle Süresi En Fazla Üç Ay Olan Eğitim Faaliyetlerinde Görevlendirileceklerde Bu Şart Aranmaz.)

Hizmet Göreceği Alan İle İlgili Olmak Üzere Milli Eğitim Bakanlığınca Tespit Edilecek Özel Nitelikleri De Taşımaları Gerekir.


Usta Öğreticilerde Aranan Şartlar:
Türk Vatandaşı Ve 18 Yaşından Küçük Olmamak
Kamu Haklarından Mahrum Bulunmamak.
Askerlik Hizmetini Yapmış Yada Ertelenmiş Veya Yedek Sınıfa Geçirilmiş Olmak.
En Az İlkokul Mezunu Olması,
İlkokul Ve Ortaokul Mezunlarının Ustalık Alanlarında En Az 11 Yıl, Orta Dereceli Okulların İkinci Devresinden Veya Yüksek Öğrenim Kurumlarından Mezun Olanların Da En Az 4 Yıl Ustalık Alanlarında Başarılı Bir Şekilde Çalışmış Olduklarını Belgelendirmeleri,
Ancak, Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Mahsus Kurumlarda Görev Alacak Kişi Özürlü İse Süre Şartı Aranmayabilir.

Mesleki Ve Teknik Öğretim Ve Örgün Eğitim Kurumlarında Görevlendirilecek Usta Öğreticilerin En Az Meslek Lisesi Veya Dengi Okul Mezunu Olması Gerekir. Ancak, İstisnai Hallerde Bakanlıktan İzin Almak Şartıyla İlkokul Mezunu Usta Öğreticilere De Görev Verilebilir.

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Görevlendirilecek Olanlarda;
Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Öğretim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslara Göre Okul Öncesi Öğretim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanabilen Yüksek Öğretim Kurumlarından Mezun Olmaları,

Okul Öncesi Ön Lisans Programlarından Mezun Olmaları;
İhtiyacın Karşılanamaması Durumunda; Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi İle Çocuk Gelişimi Ve Bakımı Bölümlerinden Mezun Olup Bakanlıkça Düzenlenecek En Az 60 Saatlik Eğitim Programında Başarılı Olmaları, Koşulu Aranır.

Diğer Halk Eğitim Konuları

HEM Halk Eğitim Usta Öğretici Şartları
4/ 5
Oleh

10 yorum

Tulis yorum
avatar
Badeosmanoglu
2 Kasım 2012 21:26

iyi akşamlar ben 2 yıllık bilgisayar mezunuyum fakat elsanatlarında hocalık yapmak istiyorum 1500 saatlik branş belgem var bana bilgi verirseniz sevinirim...

Reply
avatar
AYLA
12 Kasım 2012 10:54

merhaba ,
Halk Eğitimde usta öğretici olmak için illede meslek lisesi mezunu olmak mı gerekiyor?Kardeşim Ön Lisans mezunu 20 yıl HEM 'de çalıştı. Şimdi ondan kıdemsiz ,sırf meslek lisesi mezunlarını onun önüne geçiriyorlar.Yer olursa sizi çağıracağız, diyorlar.Bu çok adaletli bir uygulama değil.Bilgilendirirseniz sevinirim. 

Reply
avatar
Papatya8283
4 Mart 2013 13:52

ben ön lisans end.elekrtonik böl.mezunuyum usta öğretici olmak istiyorum neler yapmalıyım nereye başvurmalıyım bilen varsa yardım el cevap.

Reply
avatar
25 Mart 2013 16:15

merhaba
ben ticaret mes. lisesi mezunuyum. Şu anda milli eğitime bağlı bir kursta ebru eğitimi alıyorum ve bu alanda kendimi geliştirip usta öğretici olmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum beni bu konuda aydınlatırsanız, hangi yolları takip edeceğim konusunda çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Reply
avatar
27 Mart 2013 21:19

Usta öğretici ler ne kadar maas alıyor

Reply
avatar
tugba
16 Mayıs 2013 19:54

merhaba ben anadolu meslek ve meslek lisesi mezunuyum.çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezunum acaba nasıl usta öğretici olabilirim?

Reply
avatar
Tayfun
18 Ağustos 2013 11:21

Merhaba tayfun ben dış ticaret Myö mezunu aynı zamanda uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisiyim milli eğitimden onaylı dış ticaret uzmanlık belğem var ve dış ticaret brokerlıgı eğitimi vermek istiyorum konuyla alakalı nereye müracat ediyoruz bilğisi olan bana yazabılır mi teşekkürler

Reply
avatar
derya
3 Kasım 2013 11:22

ben kız meslek lisesi giyim mezunu oldum ardından yüksek okul tekstil bölümünü bitirdim daha sonra halk eğitim merkezi kurdale nakışı bölümünden sertifika aldım çocuğum olduğu için hiç kendi bölümümle ilgili çalışamadım şimdi iş arıyorum usta öğretici olmam için bunlar yeterli olmazmı?

Reply
avatar
nergis
5 Nisan 2014 22:17

Merhaba ben usta ogretici olmak istiyorum meslek lisesi mezunuyum 2yıl resim kursuna toplam 400 saatlik simdide simdide kadın giysileri artislik çizim programına gidiyorum iki yıl olacak toplam 752 saat olacak ve bir yılda makina nakış kursuna gittim 600 saatlik ve el sanatları takı tasarım kursana gittim 210 saatlik usta ogretici olmam icin yeterlimidir veya gerekli bilgileri soyleyebilirmisiniz

Reply
avatar
Aysegul kucuk
13 Temmuz 2015 16:05

Iyi günler bn meslek lisesi çocuk gelişim mezunuyum acaba ücretli öğretmenlik yapabiliyor muyuz uni.mezunu deilim

Reply